RSV

rsv

 

RSV to wirus, który wywołuje infekcje układu oddechowego, w tym zapalenia oskrzeli
i płuc. Wirus RSV może wywoływać zakażenia u niemowląt, dzieci oraz u ludzi dorosłych, jednak to u najmłodszych pacjentów infekcja przebiega zdecydowanie gorzej i objawy są znacznie bardziej nasilone. Najwięcej infekcji RSV ma miejsce w okresie jesienno-zimowym.

Jak można zarazić Wirusem RSV?

Przenosi się on drogą kropelkową przez błony śluzowe nosa oraz spojówki. Oznacza to, że można się zarazić na skutek przebywania dziecka z chorym w jednym pomieszczeniu
(np. kiedy osoba będąca nosicielem wirusa będzie kichać bądź kaszleć), ale także przez przedmioty, na których znajdują się wydzieliny z wirusem (ubrania, zabawki i inne przedmioty).  

Zdecydowanie najczęściej źródłem zakażenia dla dziecka są inne dzieci, szczególnie przebywające w  dużych skupiskach  takich jak żłobki czy przedszkola.

Objawy i przebieg infekcji

W początkowym okresie czasu zakażenie wirusem RSV przypomina zwykłą infekcję górnych dróg oddechowych. Obecny jest bowiem niewielki  katar u dziecka oraz suche pokasływanie, często też pojawia się gorączka.

Dość często zdarza się, że po około 3 dniach objawy choroby zaczynają się nasilać. 
Dziecko staje się płaczliwe, rozdrażnione, nie chce jeść ani pić, suchy kaszel zaczyna przekształcać się w kaszel mokry i zaczynają się problemy z oddychaniem.

Ważne!

Niestety, nawet jeśli dziecko przejdzie zakażenie wirusem RSV, to nie nabywa na niego całkowitej odporności. Oznacza to, że mogą wystąpić nawroty choroby właściwie
w każdym wieku.

 

Autor: Emilia Kwećke